بنویسیم ساماندهی، بخوانیم تخریب

توسط: وحید

چند سالیست سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز پروژه ای را در محل گلزار شهدای «وادی رحمت» این شهر آغاز کرده است به نام «طرح ساماندهی گلزار شهدا». تا اینجا خبر بسیار خوبی به نظر میرسد و تصویری که به ذهن انسان میرسد این است که با این طرح ساماندهی، پرچم های بالای قبور شهدا، سنگ قبر های شکسته و آن محفظه‌ی آلومینیومی بالای قبر شهید که ویترین خاطرات و محل قاب عکس اوست تعویض و ترمیم خواهد شد. اما وقتی به محل گلزار شهدا وارد میشوی با صحنه‌ی غریبی مواجه می‌شوی، نه تنها هیچ پرچمی بالای سر قبور نیست بلکه آن ویترین را هم برداشته اند و قبور شهدا مثل قبور مردگان جنگ جهانی دوم در ردیف ها و ستون های منظم در کنار هم چیده شده اند و بغیر از یک سنگ قبر که مشخصات و تصویر شهید که روی آن حک شده است چیز دیگری به چشم نمی‌خورد. خودت را دلخوش به این میکنی که ممکن است هنوز کارشان تمام نشده است و احتمالاً کم کم این طرح تکمیل خواهد شد، اما خبری که به گوشت میرسد حاکی از آن است که این طرح در این قسمت تمام شده است و فقط دیواری که دور تا دور محوطه خواهند کشید باقی مانده است! و حتی فاز دوم که برای ساماندهی قبور شهدای بلوک دیگریست شروع شده است.

با یک سرچ ساده متوجه بیانه هایی هم می‌شوی که مخالفت خود را با این طرح اعلام میکنند. و حتی مصاحبه با خانواده های شهید که در بخش های خبری شبکه استانی پخش میشوند، بیانگر این است که خانواده های شهدا هم از این طرح راضی نیستند. مساله وقتی جالب میشود که با خبر ممنوعیت تصویربرداری از گلزار شهدا روبرو می‌شوی!

با این وجود ذهنت درگیر این میشود که لزوم اجرای چنین طرحی در چیست؟ چرا باید آن فضای روحانی قدیمی با یک فضای خشک جدید تعویض شود؟ شهیدی که بالای سرش پرچم کشورش نباشد چه فرقی با یک مرده‌ی عادی دارد؟ ویترینی که بالای سر قبر شهید بود و عکس و تمامی خاطرات به جا مانده از او که مادر و خواهر و پدر شهید با سلیقه ی خاصی آن را چیده بودند چرا باید برداشته شود؟ پاسخ این سوالات را باید از مسئول بنیاد شهید استان، شهردار و مدیر آرامستان ها شنید.

این‌ها تصاویر شکل قدیمی و جدید گلزار شهدا است :

VadiyeRahmat1 VadiyeRahmat2 VadiyeRahmat3 VadiyeRahmat4 VadiyeRahmat5 VadiyeRahmat6 VadiyeRahmat7 VadiyeRahmat8 VadiyeRahmat9