من، حماسه‌ی حسینی و روضه

توسط: وحید

مداح روی منبر کوچک نشسته است و در حال روضه‌خوانی است، به‌غیر از یکی دو چراغ بالای سرش بقیه چراغ‌های حسینه خاموش است، مردم هم در حال گریه و زاری هستند و گه‌گاه نعره‌ای از دور و بر منبر شنیده می‌شود. هر جمله‌ای که مداح بیان می‌کند مرا به فکر وا می‌دارد. توی ذهنم برای تعاریف او تصویرسازی می‌کنم. برای وقایع، اشخاص، صحبت های امام(ع) و اهل‌بیت و اصحابش، جنگ‌ها و رجزخوانی‌ها، به شهادت رسیدن‌ها، واکنش خیمه نشین‌ها، عکس العمل سپاه دشمن و …

اما این میان فکری مثل خوره به جانم می‌افتد، نکند این حرف درست نباشد؟ نکند این روایت غلط باشد؟ نکند خرافه باشد یا از آن «زهر ماری‌ها» که شهید مطهری در کتابش گفته است باشد؟ اصلن مشکل من با روضه‌ها از وقتی شروع شد که کتاب «حماسه‌ی حسینی» شهید مطهری را خواندم. وقتی فهمیدم چقدر خرافه و بدعت در عزاداری‌ها و روضه‌های امام حسین (ع) وجود دارد. چقدر مداح‌ها برای گریاندن مردم «زهرماری» به خوردشان داده‌اند. از آن موقع که این کتاب را خواندم اشک‌هایم برای امام حسین(ع) کمتر و کمتر شد، اصلن حواس آدم که دو جا باشد نمی‌تواند برای یک موضوعی با خیال راحت گریه کند یا حتی در موردش فکر کند. وسط روضه با خودت درگیری که این حرف را باور کنم یا نکنم؟ این حرف گریه آور است یا نه؟ اگر گریه آور است حرف درستی است یا نیست؟ و هزاران اما و اگر دیگر که آن لحظه به فکر آدم می‌رسد.

راستش را بگویم از وقتی این کتاب را خوانده‌ام عزاداری‌های شهر خودمان به دلم نمی‌نشیند، بغیر از جلسات یکی دو مداح سرشناس، جای دیگر نمی‌روم و حتی چند سال است که ماه محرم گذرم به قم می‌‎افتد و به جلسات هیات رزمندگان اسلام می‌روم. توجیه‌م برای خودم این است که مداحان این هیات‌ها آدم‌های باسوادتری هستند که حداقل حرفی که می‌زنند قبلن در یکی دو مقتل معتبر آن را خوانده‌اند و از خودشان حرف نمی‌زنند. مطمئنن مطالعه کرده‌اند و پا به جلسه گذاشته‌اند. هر چند مضمون حرف‌ها هر سال همان است ولی این‌ها هر سال نوع دیگری بیان می‌کنند، شعر جدید دارند و فقط به یک کتاب شعر قدیمی اکتفا نکرده‌اند. من این‌طور عزاداری را بیشتر دوست دارم. فکرم آزادتر است و با خیال راحت‌تری می‌توانم از این جلسات استفاده کنم.

شما هم اگر دوست داشتید می‌توانید این کتاب را بخوانید، نه برای این‌گونه درگیری‌های ذهنی، بلکه برای آگاهی بیشتر و آگاهانه عزاداری کردن برای امام حسین (ع).

 

از وب سایت شهید مطهری نسخه‌ی HTML این کتاب را دانلود کنید:

 

حماسه‌ی حسینی جلد یک

حماسه‌ی حسینی جلد دو

حماسه‌ی حسینی جلد سه